Ogrzewanie podłogowe – co musimy wiedzieć bezwzględnie?

Instalacja ogrzewania podłogowego związana jest z kilkoma najistotniejszymi czynnikami. Jak prawie każda czynność z zakresu technicznego opierająca się na instalacji czegoś nie może być wykonana byle jak i z uchybieniami. Przede wszystkim w przypadku, gdy nie chcemy niespodzianek już w sezonie zimowym, gdy pracujące ogrzewanie z oczywistych powodów najbardziej jest nam potrzebne.

Ale wróćmy do początku
Dlaczego opłaca się zdecydować się na podłogowe ogrzewanie? Bo jest to ta z osiągalnych oszczędzających energię technologii, która daje szansę na oszczędność nie tylko na pierwszym etapie eksploatacji, lecz też z biegiem lat nasze koszty związane z ogrzewaniem domu nie będą rosły. Ogrzewanie w podłodze to znacznie mniejszy poziom strat ciepła.

Liczy się…
Nie tylko cena, ale też dobrze zrealizowany projekt, należy zapamiętać, że błędy to naprawdę bardzo duże koszta , ponieważ ich korekta wymagać będzie zerwania podłóg. Do tych celów najkorzystniej zatrudnić więc fachowca.
Na instalację składają się główne grzeje rury oraz cieplne źródła, które będzie przygotowywać tzw. grzewczy czynnik. Samo ogrzewanie podłogowe występuje w wielu odmianach. Wspomniane rury po instalacji są zalewane warstwą izolacyjną jaką są wylewki anhydrytowe lub warstwa specjalnego jastrychu. Z kładzeniem podłogi powinno się poczekać około miesiąc. Najpierw izolacyjna warstwa musi odpowiednio związać. Aby pozbyć się z niej wilgoci powinniśmy włączyć instalacje na poziom 25 stopni Celsjusza, a potem przez parę dni na maksimum.

Oczywiście od razu po położeniu rur należy dokładnie sprawdzić ich szczelność.
W przypadku ogrzewania systemem podłogowym najkorzystniejsze będą w sumie podłogi które są wykonywane z ceramiki i kamienia. Generalnie wszystko co dobrze przewodzi ciepło. A sama grubość podłogi powinna zależeć od typu rozwiązania grzewczego jakie wybraliśmy. Przykładowo do ogrzewania wodnego typu swobodnie będziemy w stanie sobie pozwolić na podłogę w wariancie nie grubszym niż 15 mm. A wszystko dlatego, żeby ogrzewanie miało w ogóle sens.
Ciepło może leżeć u Twoich stóp.