Karykatury – z jakiej przyczyny opłaca się je tworzyć i dawać jako prezent?

Dla pewnej zainteresowanej grupy – totalnie niepotrzebna rzecz i działanie totalnie pozbawione logiki. Dla grona innych osób, których całe szczęście jest dzisiaj znacznie więcej – jest to zwyczajnie forma całkowicie żartobliwego rysunku, która jest powodem wielu bardzo dobrych reakcji. W tym przypadku jest akurat mowa o karykaturze. I nie chodzi w tym przypadku o modę o sezonowym charakterze. Choć rzeczywiście, w sezonie letnim, w wielu miejscach w Polsce – sopocki „Monciak”, Kraków, Zakopane – z absolutną łatwością spotkamy artystów karykaturzystów, którzy chętnie narysują nasze portrety „inaczej”, nie tylko w oparciu o fotografię, lecz również i na żywo. Rzecz jasna, jeśli mamy w sobie trochę cierpliwości. Doświadczonemu karykaturzyście, wykonanie rysunku zajmie powiedzmy kwadrans. Szczerze mówiąc w dobie coraz bardziej powszechnej pogoni za cyfryzacją, multimediami i spłyceniu kultury informacyjnej do „jak najszybciej”, istnienie karykatur jest bardzo ciekawą opozycją do dzisiejszych trendów. Elementem opozycji, która trwa mimo tego, że ludzie już zaczęli podążać w kierunku całkowicie innych kanałów w zaspakajaniu swych wizualnych potrzeb. Szczęśliwie dalej sporo jest takich osób, które mają naprawdę duży dystans do siebie. Wystarczy już choćby wpisać sobie w Google frazę: karykatura, a już liczba wyników może dać bardzo jasny sygnał, że to żadna tam martwa sztuka.

Jest sporo takich okazji, w których ludzie wręczają karykaturę jako prezent: firmowe imprezy, urodziny, poważniejsze rocznice. A to tylko trzy z całego mnóstwa innych pretekstów, które także świetnie wpisują się w klimat, gdzie karykatury pasują świetnie. Zresztą, tak prawdę mówiąc, listę stosownych okazji w naszym odczuciu, ograniczać będzie jedynie to, co masz w wyobraźni.

Warto pomyśleć nad karykaturami wtedy, gdy mamy do czynienia ze szczególnymi okazjami. Dodatkowo, podarunek takiego rodzaju, w odniesieniu do niektórych relacji, nawet nie będzie wymagać okazji. Dokładnie tak. A w praktyce mamy przecież wiele takich okazji. No i sporo z nas ma też wiele takich osób, które będą zadowolone z takiego obrotu spraw. Trzeba tylko dobrze wyczuć sytuację, trzeba też zapamiętać, żeby nie przesadzić z karykaturą. Choć w przypadku osoby, którą dobrze znamy, będziemy w stanie bez problemu zachować między inteligentnie narysowaną karykaturą, a złośliwością.